Polski-Adwokat.. bo ludzie mają prawo Polski-Adwokat.. bo ludzie mają prawo

Wyszukaj adwokata

 
 

Słownik pojęć prawnych

Pozew grupowy (Class Action) - Sprawa sądowa z powództwa cywilnego, gdzie stroną wnoszącą pozew jest grupa ludzi, których łączy ten sam problem prawny albo chęć dochodzenia roszczeń wobec jednej i tej samej strony pozwanej.

Porady prawne

Porady i artykuły prawne

Poleć znajomemu Drukuj

O czym należy pamiętać, kiedy policja zatrzyma cię za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości [DUI]

Redakcja | 20 December 2014

Kiedy zatrzyma cię policja, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na odrzucenie zarzutów na rozprawie w sądzie albo w Wydziale ds. Pojazdów Mechanicznych [DMV]. Jeśli nie piłeś, współpracuj z policją tak ściśle jak to tylko możliwe. Jeśli piłeś, nawet jeżeli to był tylko jeden drink, pamiętaj o następujących wskazówkach:

 1. Trzymaj dokumenty w gotowości
  Wiesz, że policjanci poproszą o dokumenty, wiec zawsze trzymaj prawo jazdy [License], dowód rejestracyjny [Registration] i ubezpieczenie [Insurance Card] w miejscu, z ktorego możesz je wziąć szybko i bez grzebania. Guzdranie się jest jednym z argumentów, którego policjanci użyją jako powód aresztowania ciebie. Rady te mają na celu pomóc ci odrzucić oskarżenia za jazdę pod wpływem alkoholu [DUI] czy jazdę pod wpływem środków odurzających [DWI], a nie uniknąć pójścia do aresztu. Jeśli piłeś, aresztowanie prawdopodobnie będzie nieuniknione. Jednak powinieneś postępować tak, żeby zachować swoje prawa i działać tak, żeby jak najbardziej w tej sprawie pomóc swojemu obrońcy.
   
 2. Nie odpowiadaj na pytania
  Nigdy nie wypowiadaj się w sposób, który może dopuścić do uznania cię za winnego. Kiedy policjanci pytają cię, ile wypiłeś, co i kiedy ostatnio zjadłeś, skąd jedziesz albo jak szybko jechałeś, odpowiedz, że zostałeś pouczony przez adwokata, aby nie odpowiadać na tego typu pytania, albo też odpowiadaj w sposób głupawy, używając wymijających i niezbyt mądrych kwestii. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zażyłeś leki, albo cierpisz na jakieś schorzenie, na przykład refluks żołądkowo-przełykowy [GERD] czy też cukrzycę [diabetes]. To w prosty sposób może zapewnić obronę przed zarzutem o jazdę pod wpływem alkoholu [DUI] albo pod wpływem środków odurzających [DWI]. Powiedz policji, jeśli zażywasz takie środki.
   
 3. Nie zgadzaj się na przeprowadzenie testu trzeźwości na otwartej przestrzeni [the Field Sobriety Tests]
  Nie istnieje żaden przepis mówiący, że musisz się poddać testowi trzeźwości. Takie testy mogą jedynie spowodować uszkodzenie ciała. To czy zdasz test, czy oblejesz, jest całkowicie uzależnione od opinii oficera policji (który i tak jest nastawiony na to, żeby cię aresztować). UWAGA: jeśli nie poddasz się testowi, pójdziesz do aresztu, ale policja będzie miała przeciwko tobie o wiele mniej dowodów (szczególnie w związku z zarzutem o jazdę pod wpływem).
   
 4. Nie zgadzaj się na badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu (alkomatem) [the Preliminary Alcohol Screener (Breathalyzer)]
  Używany jest w tym celu podręczny alkomat, który policjanci zawsze noszą ze sobą na miejsce wydarzeń. Jest on absolutnie niewiarygodny. Alkomaty są używane tylko po to, żeby udowodnić, że byłeś pijany albo pod wpływem alkoholu czy też środków odurzających. Jeśli skończyłeś 21 lat, nie musisz poddawać się badaniu alkomatem. W przypadku gdy podejdziesz do badania, jego wynik zostanie użyty przeciwko tobie i w ten sposób na pewno nie unikniesz aresztowania. Jeśli masz mniej niż 21 lat, musisz poddać się takiemu badaniu, jeżeli policja tego zażąda.
   
 5. Poddaj się badaniu krwi, a nie oddechu
  Istnieje o wiele większa szansa na to, że badanie krwi będzie bardziej korzystne niż badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, a to spowoduje, że wzrosną twoje szanse na odparcie zarzutu w sądzie albo w Wydziale ds. Pojazdów Mechanicznych [DMV].
   
 6. Wykorzystaj szansę na rozmowę telefoniczną z przyjacielem
  Kiedy dostaniesz możliwość wykonania telefonu z komisariatu policji, zadzwoń do przyjaciela. Porozmawiaj z nim. Niech słyszy, że nie bełkoczesz, ani nie masz problemów z wysławianiem się. A jeśli dostaniesz możliwość wykonania więcej niż jednej rozmowy, zadzwoń na swój telefon i zostaw wiadomość na poczcie głosowej. Wiadomość ta będzie mogła być odtworzona podczas przesłuchania w sądzie albo w Wydziale ds. Pojazdów Mechanicznych [DMV], aby udowodnić, że nie bełkotałeś, a twoja mowa nie była nieskładna.
   
 7. Wykorzystaj swoich pasażerów w charakterze świadków
  Powiedz im, żeby się odwrócili w samochodzie i obserwowali cię przez tylną szybę. Oni mogą być świadkami, którzy podważą oświadczenie oficera policji o twoim zachowaniu na miejscu wydarzenia.
   
 8. Zrób notatkę na temat okoliczności twojego aresztowania
  Wiadomo, że aresztowanie jest przerażające. Ale pomocne będzie, jeśli zwrócisz uwagę na szczegóły otoczenia. Po tym, jak zostaniesz wypuszczony na wolność i pojedziesz do domu, bezzwłocznie zanotuj wszystko co się wydarzyło, póki jest to świeża sprawa i pamiętasz najwięcej.
Original content licensed from Avvo.
1 Komentarz Dodaj komentarz
Roksana B.
14 January 2011, 01:49 pm

Ciekawy artykul... Mam nadzieje, ze nigdy nie bede musiala z niego skorzystac.

 
Dodaj komentarz
 

Zakres Praktyki

 
 

Partnerzy

Find a Lawyer
Znasz polskiego adwokata, którego jeszcze nie ma w serwisie?
Powiadom nas o tym