Polski-Adwokat.. bo ludzie mają prawo Polski-Adwokat.. bo ludzie mają prawo

Wyszukaj adwokata

 
 

Słownik pojęć prawnych

Wynajmujący (Lessor) - Właściciel nieruchomości albo innych dóbr, który za ich wynajem lub dzierżawę otrzymuje zapłatę wynikającą z umowy.

Porady prawne

Porady i artykuły prawne

Poleć znajomemu Drukuj

Jak powiedzieć współmałżonkowi, że chcesz rozwód

Redakcja | 20 December 2014

Oświadczenie żonie lub mężowi, że chcesz dostać rozwód sprawia, iż twoja decyzja staje się realna i rozpoczyna życiowe zmiany, mające dalekosiężne konsekwencje. Nawet jeśli działasz w celu zakończenia związku małżeńskiego, to jest moment, aby przygotować grunt pod wspólny okres przejściowy, by upłynął on tak spokojnie, rozsądnie i racjonalnie, jak to tylko możliwe.

Przygotowanie do rozmowy

  • Staraj się przewidzieć reakcje małżonka, ale niech cię nic nie zdziwi.
    Nawet jeśli wspólnie doszliście do decyzji dotyczącej rozwodu, nie możesz być pewien, jaka będzie reakcja współmałżonka. Bądź gotowy na to, aby być twardym i nieustępliwym. Pamiętaj, że reakcje emocjonalne są normalne i że może upłynąć trochę czasu, zanim rzeczywistość z perspektywą rozwodu zostanie zaakceptowana.
     
  • Kontroluj swoje reakcje.
    Pozostań spokojny. Wczuj się w położenie i doznania współmałżonka, ale nie przepraszaj za swoją decyzję. Pamiętaj, że pragniesz współpracy partnera w wielu sprawach, włączając w to poinformowanie dzieci, jak i omówienie szczegółów dotyczących spraw finansowych i opieki na dziećmi. Złość i postawa obronna będą działały tylko na twoją niekorzyść.
     
  • Radź sobie ze swoimi oczekiwaniami.
    Nie spodziewaj się natychmiastowego zrozumienia. Pamiętaj, przed wami jest jeszcze wiele rozmów. Staraj się przewidzieć swoje reakcje emocjonalne i z góry zaplanuj, jak sobie z nimi będziesz radzić.

Przeprowadzenie rozmowy

  • Wybierz spokojny czas, kiedy twój współmałżonek będzie gotowy cię wysłuchać.
    Wyeliminuj wszelkie ewentualne zakłócenia. Wyłącz telewizor i telefon, zapewnij swoim dzieciom pobyt gdzieś indziej. Powiedz współmałżonkowi, że masz coś ważnego do przedyskutowania.
     
  • Jasno powiedz, że chcesz dostać rozwód.
    Bądź konkretny i prostolinijny, wysuń zasadnicze argumenty. Mów o nich spokojnie, z rozwagą i przekonaniem. Zbyt wiele szczegółów może spowodować nieporozumienie.
     
  • Podjąłeś decyzję, więc bądź konsekwentny.
    Nie musisz być okrutny, aby wysłowić się w zrozumiały sposób. Napomknij, że sumiennie rozważyłeś tę decyzję i przypomnij, jak próbowałeś ocalić wasze małżeństwo. Wyraź przekonanie, że rozwód jest jedynym wyjściem. 
     
  • Nie broń siebie. Nie atakuj współmałżonka.
    Oprzyj się pokusie, aby bronić siebie. Unikaj wzajemnych oskarżeń. Przemyślałeś wszystko dokładnie i podjąłeś własną decyzję. Słuchaj uważnie, co twój współmałżonek odpowiada i wyraź swoje zrozumienie.
     
  • Poproś o współpracę.
    Przyznaj, że to trudny proces i daj współmałżonkowi czas na dostosowanie się do nowego, już odrębnego ciebie. Powiedz, że zamierzasz postępować delikatnie i rozważnie w trosce o wszystkich. Wyraź nadzieję, że każde z was zachowa się rozsądnie i uczciwie.
     
  • Porozmawiaj o dzieciach.
    Powiedz wyraźnie, że zamierzasz szanować wzajemne relacje pomiędzy twoim współmałżonkiem a dziećmi. Jednakże na początku najlepiej nie rozmawiać o opiece nad dziećmi, odwiedzinach i jak im o tym powiedzieć. Należy z tym poczekać i przełożyć taką rozmowę na później.

Zakończenie rozmowy

  • Ogranicz tematykę dyskusji.
    Usłyszenie słów „Chcę dostać rozwód!” może być szokujące nawet dla takiego współmałżonka, który jest całkowicie świadom waszych problemów małżeńskich. Pozwala to ograniczyć cel rozmowy do jasnego stwierdzenia faktu i podania głównych powodów twojej decyzji. Dajcie sobie czas, aby zebrać myśli. Dyskusję o problemach i szczegółach odłóżcie na następny raz.
     
  • Uspokój współmałżonka.
    Kiedy kończysz dyskusję, pamiętaj, że tworzysz grunt pod wspólne przejście procesu rozwodowego. Wzmocnij swoje postanowienie, żeby być sprawiedliwym, przyzwoitym i rozsądnym. Przyjmij do wiadomości i postaraj się zrozumieć odczucia współmałżonka. Powiedz, że masz pełną świadomość, iż proces ten będzie trudny, ale ufasz, że możecie współpracować razem dla korzyści każdego z was.  
Original content licensed from Avvo.
1 Komentarz Dodaj komentarz
Tom Ban
04 May 2023, 06:02 pm

test

 
Dodaj komentarz
 

Zakres Praktyki

 
 

Partnerzy

Find a Lawyer
Znasz polskiego adwokata, którego jeszcze nie ma w serwisie?
Powiadom nas o tym